Dolnoslaskie Stowarzyszenie Rozwoju Zeglarstwa
 
Najczęsciej zadawane pytania przez Was

Czym różni się stopień "żeglarz jachtowy" od kolejnych?

Żeglarz jachtowy posiada uprawnienia m.in. do prowadzenia wszelkich jachtów po śródlądziu (np. po jeziorach, rzekach itp). Czyli np. jak chcesz żeglować po Mazurach - nie ma z tym problemu (zobacz więcej na temat uprawnień uprawnienia). Natomiast jeśli chcesz prowadzić jachty także po morzu - do tego uprawniają już wyższe stopnie żeglarskie (i np. żeby podejść do egzaminu musisz mieć wypływane 200h po morzu w min. 2 rejsach).

Jak wygląda harmonogram zajęć na żeglarza jachtowego?

Szczegółowy harmonogram otrzymasz na spotkaniu organizacyjnym. Generalnie rozkład jest taki:
- praktyka: zajęcia przez 6 weekendów, po 4 godziny, na Osobowicach (raz rano, raz po południu)
- wykłady: zajęcia 1-2 dni w tygodniu od godz.17.00 lub 18.00

Jak wygląda harmonogram zajęć na sternika motorowodnego i czy można robić 2 kursy jednocześnie (żeglarz j. i sternik moto.)?

Tak, nie ma z tym problemów. Większość wykładów odbywa się wspólnie. A dodatkowa część profilowana dla st.motorowodnych odbywa się najczęściej w środy o godz.18.00 lub 17.00. Zajęcia praktyczne odbywają się w wekendy. Dla tych którzy w tych dniach uczestniczą w zajęciach na żeglarza, zajęcia motorowodne organizujemy w przerwach zajęć na żeglarza lub w innych godzinach (umawiamy się indywidualnie).

Jak zapisać się na kurs?

Skontaktuj się z nami (telefonicznie, bezpośrednio lub poprzez e-mail) - dowiesz się, czy są wolne miejsca na danym kursie. Następnie należy wpłacić I ratę za kurs (która jest warunkiem wpisania na listę kursantów) na nasze konto (numer konta znajdziesz na dole w dziale "Kontakt") lub bezpośrednio w biurze (adres w dziale "Kontakt"). Wypełnij kartę uczestnika (dostaniesz ją od nas jest także na dole strony dotyczącej żeglarza jachtowego). I już :-)

Należy ją dostarczyć na pierwsze zajęcia. Wszelkie wzory dokumentów otrzymasz od nas.

Czy warunkiem uczestnictwa w kursie jest zaświadczenie od lekarza?

Do końca 2012 zaświadczenie od lekarza (np. internisty - o braku przeciwskazań do uprawniania żeglarstwa, musi być na odpowiednim "druczku") było konieczne, abyś przystąpił do egzaminu. Takie były wymagania Polskiego Związku Żeglarskiego, który przeprowadza egzaminy i nadaje uprawnienia żeglarskie. Dla nas, ogranizatorów kursu, to także jest ważne, ponieważ wiemy, czy Twoje zdrowie nie stoi na przeszkodzie w przygodzie z żeglarstwem. Najprawdopodobniej od 2013 (czekamy na przepisy) zaświadczenie od lekarza nie będzie koniecznie - zastąpi je Twoje oświadczenie.

Gdzie pływamy i na czym (na kursie na żeglarza jachtowego)?

Zajęcia praktyczne odbywają się na Osobowicach (łatwy dojazd samochodem, tramwajem, rowerem) koło Mostu Milenijnego. Żeglujemy przede wszystkim na "jeziorze" bez prądu rzeki (duży akwen po tzw. "zimowisku" barek). Tylko czasami żeglujemy bezpośrednio po Odrze, jeśli jest potrzeba.

Uczymy się żeglować na różnym sprzęcie (wymieniamy się jachtami rotacyjnie). Na kabinowych (Orion) oraz głównie na otwartopokładowych (Omega). Tak by nasi kursanci spróbowali wielu jachtów, z ich specyfiką. Uczymy się żeglowć także na silniku.

Zobacz także:
- zdjęcia naszych jachtów i przystani >>>
- gdzie odbywają się zajęcia praktyczne na wodzie >>>

Mam już sporo lat, czy nie jestem za stary na taki kurs?

Nie :-) Nigdy nie jest za późno, aby zacząć swoją przygodę z żeglarstwem. Mieliśmy na kursie także osoby w wieku ok.60-70 lat i także sobie radziły. Oczywiście, różni ludzie potrzebują różnego okresu czasu, aby nabyć określone umiejętności. Ale to zależy (z naszego doświadczenia) od indywidualnych predyspozycji a nie od wieku czy płci.

Wystarczy mieć odrobinę zapału i odnaleźć w sobie pasję do żagli. W naszych zajęciach uczestniczą osoby w różnym wieku, od studentów i młodzieży po osoby dorosłe. I nie mamy z tym problemów. Ani nasi kursanci - póki co ;-)

Czy kobieta da radę?

No jasne! Obserwując naszych kursantów nie widać różnicy (np. w wynikach egzaminów). Czasem kursanci z nas się śmieją kiedy im mówimy, że na jachcie "nie ma płci". I tak jest. Każdy musi nauczyć się wszystkiego, prześć przez wszystkie ćwiczenia i manewry. Trzeba tylko chcieć :-)

Czy na imprezę integracyjną (ognisko/grill) mogę zabrać rodzinę/znajomych?

Oczywiście. Zawsze zapraszamy nie tylko kursantów ale ich znajomych czy rodziny np. przyjemniej się śpiewa szanty przy gitarze. No i możecie pokazać swoim bliskim co robicie przez tyyyyyle weekendów. Że macie potwierdzone alibi ;-)

Z jakich materiałów korzystać do nauki (na kursie na zeglarza jachtowego)?

Przede wszystkim zacznij od książki. Jest ich niewiele na rynku i nie ma niestety idealnej. Proponujemy zacząć od "Żeglarz jachtowy" (lub jeszcze lepiej "Żeglarz i sternik jachtowy") wyd. Almapress, autorzy: Kolaszewski, Świdwiński. Książkę możesz nabyć np. na stronie wydawnictwa Almapress Część materiałów, których nie ma w tej książce (lub wymagających uzupełnienia) przekażemy Ci na wykładzie lub w materiałach dodatkowych, rozdawanych na zajęciach.

Wiele razy nasi kursanci organizują się bezpośrednio na kursie i kupują hurtowo razem książki w jednym miejscu (wtedy można wynegocjować dobry rabat).

Jak wygląda egzamin na żeglarza? Kiedy on jest?

Zdajesz praktykę (kilka manewrów jest obowiązkowych, kilka takich które mogą być ale nie muszą) oraz egzamin z teorii (wiedzy). Egzaminy z praktyki odbywają się na jachtach oraz akwenie na którym odbywał się nasz kurs, oraz w tych samych załogach w których się szkolili nasi kursanci. Egzamin z teorii to najczęściej test (wypełnia się odpowiedzi na pytania otwarte). Ważne jest to, że każdy przedmiot z teorii (np. meteorologia, przepisy, ratownictwo itp.) jest oceniany osobno. Nie ma jednej oceny za test. Więc należy zaliczyć każdy temat osobno.

Egzamin najczęściej odbywa się w następny weekend po zakończeniu kursu (piątek i sobota, awaryjnie: niedziela). Jeśli nie ma pogody - egzamin może być przesunięty na kolejny weekend.

Czy egzamin na zeglarza jest trudny?

Trudno... powiedzieć ;-) Zdecydowana większość naszych kursantów nie ma z tym problemów. Jeśli jest się zaangażowanym w zajęcia, aktywnie się uczy, czyta się polecaną literaturę - da się radę. Oczywiście, czasem ktoś niezdaje. Najczęściej zdarza się to z kilku powodów: nie był zbyt często na zajęciach albo przygotowywał się do egzaminu z teorii na "ostatnią chwilę". Czasem ktoś po prostu potrzebuje więcej czasu na przyswojenie pewnych umiejętności (tak jak z prowadzeniem samochodu). Osobom "niezdanym" proponujemy możliwość odbycia dodatkowych zajęć lub uczestnictwa w kilku zajęciach następnego kursu, tak aby jeszcze podoskonalić manewry.

Na pytania odpowiada: Agnieszka