Dolnoslaskie Stowarzyszenie Rozwoju Zeglarstwa
 
Kilka słów o nas

"Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”
Mark Twain


Jesteśmy grupą żeglarzy - przyjaciół znających sie juz od wielu, wielu lat. Żeglarstwo to nasza pasja dlatego pragniemy popularyzować je na Dolnym Śląsku. Uważamy, że żagle to patent na ciekawe życie :-)

   Przeczytaj artykuł jak to się u nas zaczęło

   Nasz wywiad z 2019 dla Telewizji o żeglarstwie we Wrocławiu, na naszej przystani żeglując na s/y "Extreme"

   Wywiad z 2020 z Januszem Pełka, naszym prezesem dla Polskiego Związku Żeglarskiego
  Wyróżnienie Zarządu Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego
dla Dolnośląskiego Stowarzyszenia Rozwoju Żeglarstwa za działalność żeglarską 2019. Dziękujemy!


   Poznaj Janusza Pełkę i jego pasję oraz zawód czyli stare zegary i zegarki a tutaj jego wywiad dla Polskiego Radia.

   Janusz Pełka wieloletni wice-prezes WrOZŻ a w 2019 został wybrany na Prezesa Wrocławskigo Okręgowego Związku Żeglarskiego.

   Maj 2012 - Janusz Pełka (nasz Prezes) został mianowany przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej po raz drugi na Członka Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Środkowej Odry.
   Byliśmy na wystawie "Historia żeglarstwa od czasów powojennych do dnia dzisiejszego" która znajdowała się na ul.Świdnickiej we Wrocławiu. Później wystawa będzie dostępna w siedzibie Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Na jednej z tablic jest prezentacja naszego Stowarzyszenia. Zobaczcie kilka zdjęć >>>
    Nasz Prezes - Janusz Pełka (w 2000r.) oraz Tomasz Klimas i Krystyna Pełka (w 2005 r.) i Agnieszka Pełka-Szajowska (w 2007) otrzymali honorową odznakę WrOZŻ "Zasłużony dla Żeglarstwa Dolnośląskiego". Kilka lat temu Janusz otrzymał odznakę "Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego" a od 2008 roku jest członkiem Komisji Śródlądowej Polskiego Związku Żeglarskiego.
    Janusz Pełka w 2008r. został członkiem Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Środkowej Odry Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Od 2007 r. jest także wiceprezesem Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.
   Aga Pełka-Szajowska z naszego Stowarzyszenia jest redaktor naczelną bezpłatnego czasopisma żeglarskiego "Szkwał" wydawanego przez Wrocławski Okręgowy Związek Żeglarski
   Ściągnij krótką ulotkę informacyjną o Stowarzyszeniu w formacie pdf (263kb)

Angażujemy się w ciekawe inicjatywy żeglarskie, szkolimy na kursach i obozach, egzaminujemy, prowadzimy rejsy na sródlądziu i na morzu (niektórzy już ponad 20 lat). Częsć z nas to sternicy morscy,większość to instruktorzy Polskiego Związku Żeglarskiego. Nasz Prezes :-) Zobacz nasze wyróżnienia. W Stowarzyszeniu pracujemy za darmo (zobacz cele Stowarzyszenia.)

Co rok organizujemy przedwakacyjny i powakacyjny weekendowy kurs na żeglarza i sternika jachtowego na Odrze we Wrocławiu (zobacz nasze jachty). W wakacje zbudowalismy także własny jacht o nazwie "Extreme". Posiadamy także własny jacht morski. W sezonie organizujemy także rejsy morskie po Bałtyku i nie tylko.
Szukamy także sponsorów, którzy chcieliby współpracować z nami...

W 2004 i 2006 roku byliśmy partnerem Konferencji Wiedzy Żeglarskiej organizowanej przez Wrocławski Okręgowy Związek Żeglarski

Od kilku lat fundujemy dzwon - nagrodę publiczności na "Szantach we Wrocławiu" (Spotkania z Piosenką Żeglarska i Muzyką Folk). Pomagamy także rozwijać bezpłatne czasopismo Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego "Szkwał".

A my sami - wciąż się rozwijamy i szkolimy... Zachęcamy wszystkich do żeglarstwa :-)

Formalnie powstalismy (jako Stowarzyszenie) 30 listopada 1999roku we Wrocławiu. Jesteśmy także zarejestrowani w Sądzie Okręgowym i Wrocławskim Okręgowym Związku Żeglarskim.

Zapraszamy także do przeczytania fragmentu artykułu (poniżej) o Januszu i Stowarzyszeniu oraz zapoznania się z wyróżnieniami jakie otrzymaliśmy.


prezes :-)
Z "Wieczoru Wrocławia" (2002)
"...Miał zaledwie 10 lat, gdy po raz pierwszy samodzielnie wypłynął "Cadetem" na jezioro. Od tego czasu minęło wiele lat, a dla Janusza Pełki żeglarstwo stało się wielką pasją. Pływaniem zaraził kolegów, przyjaciół, całą rodzinę. Pod jego okiem każdego roku wiele młodych ludzi zdobywa żeglarskie patenty na kursach i obozach.

- Tylko mój pies nie ma jeszcze żeglarskiego patentu, ale też pływa ze mną na jachtach - śmieje się pan Janusz, który ponad 2 lata temu, wraz z grupą przyjaciół, powołał Dolnośląskie Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa i od tego czasu mu prezesuje. Jest jachtowym sternikiem morskim, sternikiem motorowodnym i instruktorem żeglarstwa.

Rejsy po morzach

- Stowarzyszenie powołaliśmy z myślą o młodzieży. Chcemy, żeby zamiast zaglądać do kieliszka, sięgać po narkotyki lub wchidzić na przestępczą drogę mieli możliwość ciekawego spędzenia czasu - mówi Pełka. W naszym stowarzyszeniu młodzi ludzie mogą nie tylko nauczyć się prowadzenia jachtów, ale przeżyć dodatkowo wielką przygodę. Każdego roku organizujemy rejsy po Bałtyku, głównie do portów Litwy, Łotwy, Estonii. Z tej formy wypoczynku oraz szansy podnoszenia żeglarskich kwalifikacji każdego roku korzysta ponad 70 żeglarzy. Pod dowództwem doświadczonych żeglarzy młodzi ludzie mogą wybrać się także w rejs po Morzu Śródziemnym. A mniej doświadczonym żeglarzom stowarzyszenie oferuje rejsy po jeziorach, najczęściej po jeziorach Pojezierza Lubuskiego.

Kursy i obozy

Instruktorzy DSRŻ, od początku istnienia stowarzyszenia, szkolą młodych ludzi na wakacyjnych obozach żeglarskich w Niesulicach koło Świebodzina. Każdego roku patenty żeglarza zdobywa na nich 200 chłopców i dziewcząt. - Obozowiczów uczymy śpiewać szant - twierdzi prezes stowarzyszenia. Kursanci poznają również etykę żeglarską, doskonalą swoje umiejętności pływackie, uczą się samodzielności i odpowiedzialności, poszanowania przyrody i troski o sprzęt żeglarski.
Każdy młody żeglarz potrafi udzielić też pierwszej pomocy. Najbardziej jednak cieszy mnie, że dzięki naszej działalności, młodzież staje się koleżeńska i sprawna fizycznie. Większość naszych wychowanków po powrocie z obozu zrywa ze złymi nałogami i w sporcie odnajduje pasję. Ci, którzy nie mają możliwości wyjazdu na obóz, patenty żeglarskie mogą zdobyć na kursach, które stowarzyszenie organizuje we Wrocławiu.

Żeglarze razem

Stowarzyszenie pod kierunkiem Janusza Pełki sporo robi także na rzecz integracji środowiska żeglarskiego. Organizuje regaty żeglarskie, spływy kajakowe oraz warsztaty na temat żeglarstwa..."